Skip to content

Rocket Internet ve Türkiye Vakası

Son günlerde ortalığı kasıp kavuran, hepimizin bildiği bir gelişme oldu. Rocket Internet Türkiye’den çıktı. Tüm projelerini kapatma kararı aldı. 7’den 70’e herkes bu konuyu yorumladı. Yaz aylarınının durağanlığına Ramazanın da destek çıktığı bu sakin dönemde tam anlamıyla ortalığı hereketlendirdi.

Herkes bu haberin Türkiye için olumlu mu, olumsuz mu olacağını yorumladı. Felaket tellalları iş başı yaptı, bazıları ise fazla ciddiye almadı. Ben ise elimden geldiğince yorum katmadan Rocket Internet’in Türkiye’ye girişini ve çıkışını kendi gözümden anlatmak istiyorum.

Rocket Internet’in Türkiye’ye girişini ilk kez bizim sektörle pek de alakası olmayan bir arkadaştan duydum. Heycanlı bir şekilde “Rocket Internet Türkiye’ye geliyormuş, ortalık fena karışacak” gibi bir cümle etti. “Neden?” diye sordum. Rocket Internet’in pazara giriş şeklini, firmanın sergilediği agresif tutumları kulaktan dolma olduğu belli olan söylemlerle anlattı. “Enteresanmış” dedim. Daha sonrasında Teknoloji/Web bloglarında Rocket Internet’in yeni girişim haberlerine rastlamaya başladım. İtiraf edeyim daha öncesinde firmayı duymamıştım. Firmanın hakkında da kısaca bir araştırma yaptım, şehir efsanesi tadında bir kaç hikaye okudum ancak derinlemesine araştırmadım. İşime yaramayacak konulara vakit ayırma konusunda ne kadar bencil olduğumu tahmin bile edemezsiniz 🙂

Bloglarda rastladığım kadarıyla haberlerini takip ediyordum. Söylendiği gibi hızlı giriş yaptığı ortadaydı. Sektörün önemli firmalarındaki önemli kişilerin Rocket Internet’e geçtiği haberlerini sektörden arkadaşlarla sohbetlerimden hatırlıyorum. Yaptıkları projeler bizim iş modelimizden farklı olduğu için hiç bir projesi radarıma girmedi. Dolayısı ile hiç birinin takipçisi olmadım. Geçtiğimiz günlerde de piyasaya bomba gibi düşen “Rocket Internet Türkiye’den çekiliyormuş” haberini okudum. Haberin ilgimi çeken kısmı çok fazla yorum almış olmasıydı. Haberi ve yorumları okudum, bir olaya ne kadar fazla farklı açıdan bakılabileceğine şahit oldum. Herkesin yorumu farklıydı. Ancak herkesin kesinlikle bir yorumu, olay için bir açıklaması mevcuttu. İçimden bir “Wauwww” çektim ve “Sektörün ne çok duayeni varmış” diye aklımdan geçirdim.

Şimdi gelelim benim olayla ilgili yorumuma. Rocket Internet Türkiye’den çekildi. Bu Türkiye için iyi bir gelişme mi, kötü bir gelişme mi? Bence her ikisi de değil. Sadece Türkiye Internet dünyasında yaşanmış bir detay. Bu detay da Türkiye e-ticaret dünyasını diğer detayların etkilediği kadar etkileyecektir bence. Hatırlatmak isterim Türkiye e-ticaret tarihinde; baskuda.com, estore.com, weblebi.com, yeterkiiste.com, altivi.com ve şu an hatırlayamadım bir çok büyük proje kapılarını kapadı. Şu anki gündemde bu olayların yaşanmış olmasının herhangi bir etkisi var mı? Hayır. İşte Rocket da aynen bu şekilde olacak. Hatta verdiğim örneklerin bir kaçının kapanma senaryosunun Rocket Internet’inkinden farklı olduğunu ve e-ticaret pazarını o dönemde olumsuz etkilediğini söyleyebilirim. Ancak Rocket Internet vakasının bu senaryolardan çok uzak olması sebebiyle, sektöre olumlu/olumsuz herhangi bir etkisi olmayacağını düşünüyorum.

Ancak bu olay girişimciler için çok önemli bir gerçeği tekrar tüm açıklığı ile gözler önüne serdi;
“Sermaye sahibi olmak, hiç bir şeyi kolaylaştırmıyor. Veya hiç bir avantaj sağlamıyor.”

Çok önemli bir detay daha var bu olay ile ilgili. Bence Rocket, Türkiye hadisesini kesinlikle başarısızlık olarak adlandırmıyor. Yaşanılanı “Tecrübe” olarak hanesine ekledi. Girişimcinin en karakteristik özelliği; başkalarının “Başarısızlık” olarak adlandırdığı şeyi “Tecrübe” olarak adlandırmasıdır. Bu konu ile ilgili “Haklısın!” başlıklı bloğumda da yazmıştım, okumayanlar bi gözden geçirebilir 🙂

Rocket Internet’in kurucuları kendilerini hala Girişimci olarak andıklarına göre (Firma ile ilgili haberlerde dikkat edin Samwer kardeşler genellikle girişimci olarak anılıyor), Türkiye’den çıkışlarını bir tecrübe olarak tanımladıklarına eminim. Fazla dert ettiklerini sanmıyorum. Bu noktada bu konunun olumlu/olumsuz yanlarını irdelemek yerine, bizlerin de olaydan bir tecrübe çıkarmamız en faydalısı olacak. En azından yukarıda yazdığım tecrübeyi.

Rocket Internet’in 400 kişilik ekibinin işsiz kalması sanırım bu sürecin en can sıkıcı yanı. Ancak eminim bu olay ekibin bir çoğu için de birer tecrübe oldu. Hatta belki bu arkadaşların bazıları için bir girişim gerçekleştirme fırsatı olacak. Sonuçta çok iyi bildikleri, aylardır üzerinde çalıştıkları bir iş modeli ile ilgili pazarda bir boşluk oluştu, değerlendirilebilir.

Oldukça uzun bir yazı oldu. Olayın neden gerçekleştiğini veya ne sonuçlara sebep olacağını yorumlamadım. Bunu dışarıdan yorumlamak çok zor, bir o kadarda anlamsız. Sadece bu olay ile ilgili gözlerden kaçtığını düşündüğüm çok önemli bir detayı paylaşmak istedim.

Bu arada; Rocket Internet’in Türkiye’den çıkması ile ilgili ise gelecekte aklımda kalacak tek şey, kimin yazdığını bilmediğim, firmanın agresif tutumlarından bahsedip “Yer mi anadolu çocuğu?” cümlesiyle biten yorum olacak 🙂

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki blogta görüşmek üzere…

Categories: Genel.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.