Skip to content

Nakit dışında katabileceklerimiz de var!

Başlıkta bir yatırımcı klişesi okudunuz.

Yatırımcı görüşmesinde bu cümleyi duymadıysanız, yatırımcı sizinle gerçek anlamda ilgilenmemiştir. Duyduysanız yatırımcının ciddiyetini kısmen anlayabiliriz. Ancak ne derece ciddi olduğu ilerleyen süreçte ortaya çıkacaktır. Yatırımcının en klişe pazarlık argümanıdır bu cümle. Genellikle şöyle telaffuz edilir; “Nakit dışında bu işe koyacağımız know-how’ı da dikkate alman gerek.”

Bu cümleyi o kadar alakasız insanlardan duyabilirsiniz ki, şaşkınlığınızı gizlemek bazen gerçekten çok zor olabilir. İngilizce konuştuğunuz yabancı bir yatırımcı veya cümlelerinin %90’ı ingilizce olan bir Türk yatırımcıdan bu cümleyi duymak komiktir. Türkiye pazarı ile ilgili bir yabancının sizden daha fazla know-how sahibi olması söz konusu değildir. Bkz; Rocket Internet.

Türkiye’deki kullanıcı eğilimleri/yaklaşımları, ticaretin dengeleri yurtdışı ile çok farklılık gösteriyor. Dolayısı ile herşeyden önce bu söylemi telaffuz eden kişinin Türkiye’de gerçekten başarılı bir proje çıkarmış olması önemli. Türkiye pazarında herhangi bir projeyi sıfırdan ortaya koymamış bir yatırımcının bu cümleyi size karşı kullanması durumunda hafifçe tebessüm ederek “Kesinlikle, bizim için önemli olan da bu kısım zaten” diyerek ortamdan uzaklaşabilirsiniz. İnanın birşey kaybetmediniz.

Aslında bu cümle muazzam amatör bir cümledir. Fazla tekrar edildiğinde yaptığınız işe saygı gösterilmediğine işaret eder. Madem bu kişinin bu konuda çok fazla know-how’ı vardır, bu işi kendisi yapmayı neden denemez? Size yatırım yapmasının sebebi nedir? Tam da bu söylemin ardından “Peki sizin bize yatırım yapacak olmanızın sebebi nedir?” diye sorulabilir. “İstesek projeyi kendimiz de yapabiliriz elbette ama…” ile başlayan bir cümle gelirse cümlenin sonunu dinlemenize gerek yok. Çayınızdan bir yudum alıp manzarayı keyifle izleyin. Muhtemelen manzarası güzel bir yerde görüşüyor olacaksınız, ve emin olun manzara, duyacaklarınızdan daha fazla ilgiye değer.

Bu yatırımcılar fırsat buldukça Türkiye’deki girişimlerin kalitesizliğinden, inovasyondan uzak olduğunu dile getirmekten çekinmezler. Üstünüze alınmayın, o sırada size değil, Türkiye pazarına söyleniyorlar. Ancak gelin görün ki Türkiye’deki başarılı/başarısız neredeyse tüm projeler klondur. Zaten aynı yatırımcı bir kaç dakika sonra; “Gelir modeli belli”, “Kendini ispatlamış” iş modeline yatırım yapmanın öneminden bahsediyor olacak. Bırakın kendiyle çelişsin. Manzara güzel, çaylar da demli, keyiflendik ve ingilizce finansal terimlerle süslü ego tatmin ortamı iyice olgunlaştı. Bozmaya gerek yok. Emin olun aynı yatırımcıya dünyada örneği olmayan en kralından ARGE gerektiren, inovasyon dolu bir projeden bahsettiğinizde koşarak uzaklaşacak. Muhtemelen sizin hakkınızdaki düşüncesi de “Adam uçmuş…” olacak.

Artık sadede gelme vakti. Ne anlatmaya çalışıyorum iki saattir?

Son zamanlarda Türkiye’deki girişimci profilinin tartışıldığı ve bolca rahatsız edici kelimenin telaffuz edildiğine şahit oluyorum. Madem bu samimiyete ulaştık; o halde artık Türkiye’deki yatırımcı profilini de irdelemek lazım. Türkiye’deki yatırımcı kalitesi nedir? Bu kişilerin kaç yatırımı vardır, bunların kaçı başarılı olmuştur? Gerçekten de projeye katabileceği bir know-how var mıdır? Hangi projeyi sıfırdan geliştirmiştir? Türkiye internet dünyasına ne derece hakimdir? Teknik bilgisi nedir? Yatırım’dan anladığı nedir?

Ne yazık ki Türkiye’deki yatırımcı profili pek de başarılı değildir. Ve bir yatırımcı-girişimci toplantısında yatırımcı da en az girişimci kadar amatör söylemlere girmektedir. Anlatabileceğim, bizzat şahit olduğum onlarca “Epic Fail” vakası var ancak buradan yazmak sanırım pek etik olmaz.

Yazının ana fikri; Yatırım aşamasındaki girişimci arkadaşlara yatırımcı seçiminde çok dikkatli olmalarını önemle tavsiye etmiş olayım. Türkiye’de hakikaten gerçek yatırımcı profilinden çok uzak, işi laf üretmekten başka birşey olmayan bir çok yatırımcı var.  Nasıl ki girişimcinin profili/aldığı yol bir yatırımın ana unsuruysa, yatırımcının profili/aldığı yol da bir yatırımın ana unsurudur.

Aman dikkat!

Not: Yazımın yanlış anlaşılma potansiyeli olduğu için bu açıklamayı eklemeyi uygun gördüm; Şahsen doğru yatırımcılarla birlikte olduğum için durumumdan oldukça memnunum. Bu yazıyı yazmamın sebebi Türkiye’deki hiç bir girişimciye herhangi bir faydası dokunmayacak, gerçek yatırımcı profilinden oldukça uzak, yatırımcı görünümlü kişilerin sayısının hızla artıyor olması ve girişimci arkadaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarmak.

Categories: Genel.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.