Skip to content

Ekibinizi Büyütürken Ringelmann Etkisine Dikkat!

Sayfadan sayfaya gezerken kendimi yapılmış ilginç bilimsel araştırmaların anlatıldığı bir sayfada buldum. Oldukça ilginç araştırmalar arasında bir tanesi vardı ki, iş dünyasını da yakından ilgilendirdiğini düşünüyorum 🙂
Ringelmann etkisi olarak anılan bu durumun iş dünyasında da birebir varolduğunu söylemek sanırım gayet doğru. İşte yapılan test ve sonuçları.
Metni olduğu gibi aktarıyorum:

Fransız agronomist Max Ringelmann 1883 yılında Grandjouan Tarım Kolejinde gruplar halinde bir deneme yaptı.

1883’de gerçekleştirilen ip çekme deneyi ilginç bir sonuç verecekti: İpi çekenler ne kadar çoğalırsa, her bir çekenin sarfettiği kuvvet de azalıyor ve 8 kişide yüzde 50’ye düşüyordu!

Çok uzun bir süre öncesinden biliniyorduysa da, tez, bilimsel olarak ilk kez Fransız Agronom Max Ringelmann tarafından kanıtlanmıştı: İnsan tembel. Özellikle de fark edilmediğini sandığı zaman. Ringelmann’ın şık deneyi, yirmi öğrenciye tek başlarına ve gruplar halinde beş metre uzunlukta bir ipi çekmelerini isterken ipin diğer ucuna bir dinamometre (kuvvetölçer) yerleştirmesine dayanır.

Bu alet deneklerin harcadıkları kuvveti gösteriyordu. İpin ucundan iki kişi çektiğinde iki deneğin harcadıkları ortalama kuvvet, tek başlarına harcadıklarının % 93’üne eşitti.

Üç kişide bu oran % 85’e, dört kişide % 77’ye düşüyordu. Ve tembellik halkası bu şekilde, sekiz kişilik grupta herkes kendi kapasitesinin sadece yarısı kadar kuvvet harcayana dek devam ediyordu. Psikologlar bu etkiyi bugün Ringelmann etkisi olarak adlandırırlar.

Categories: Genel.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.