Skip to content

All you need is…

Kahramanımızın henüz hayatta 1 tane bile icraatı yok, ama lafa gelince akarsular gibi, seller gibi akıyor. Karşınızda adeta bir Cem Boyner, Ahmet Nazif Zorlu, Mustafa Koç oturuyor.
Laf arasında zincir market kuruyor, satıyor. 5 dakika kadar öncesinde petrol işinin karlı olduğundan, lojistik sektöründeki açıktan bahsetmiş olmasına rağmen zincir market satışı ile başarıyı buluyor.

Kahveyi beklerken uçak yakıtını filan hesaplıyor, geçenlerde facebookta uçakların 1 saatte 5 TL yakıt tükettiğini okumuştu, bu finansal bilgiler çerçevesinde garson gelene kadar havayolu şirketini kurdu, kuracak. Leasing kelimesini bol bol kullanıyor. Havayolu şirketini tabi ki yatta viskisini yudumlarken kurduğunu hayal ediyor.  Zincir marketi işletirken almıştı yatı. Halbuki o sırada kahve yudumluyor. Hesap geliyor, kredi kartından ödemesini yapıyor. Garsona bahşiş bırakmıyor çünkü çok akıllı, işini biliyor, zenginler hep hesabını iyi yapar zaten diye düşünüyor, bu düşüncesi ile zengin iş adamları dünyasına pek de yakıştıramadığı hareketini anlamlandırıyor ve hayalindeki zenginler dünyasından kopmuyor. 

Zaten, o başarılı olmak için doğmuş, sadece babası zengin olmadığı için biraz şanssız. Bu farkı da pırıltılı zekası ile aşacak.

İşyerine gidiyor çünkü öğle arası bitmek üzere. Bilgisayarını açarken patronunun iş bilmediğini, küçük düşündüğünü, her gün olduğu gibi tekrar düşünüyor. Zaten şu zincir market işini kurup, iş para kazanmaya başlayınca bu lanet işten de ayrılacak…

İşe başlamadan önce biraz facebook’ta vakit geçiriyor. Bu işyerinde geçirdiği her dakika onun için bir kayıp, bu küçük işlere daha fazla vakit harcamak istemiyor. Patronu bu zihniyetle ancak bir bakkal kurabilir, ama onunki zincir market. Aldığı eğitim ve üzerindeki pahalı takım elbise bakkalda peynir kesip tartmaktan  çok uzak. Bu donanımları göz önünde bulundurduğunda ancak Migros, Carrefour, Macrocenter kalitesindeki fotoğraf karelerine yerleştirebiliyor kendini. Bir an BİM geliyor aklına, olacak iş değil, kendine kızıyor…

Aradan günler geçiyor. Zincir market fikrini gizli tutması gerektiğini düşünüyor. Ama nedense bir şekilde her iş çıkışı, kendine benzeyen arkadaşlarıyla buluşup birasını yudumlarken, planlarını kusursuz başarılı haliyle arkadaşlarına anlatırken buluyor kendisini. Başarılı olmanın hazzını bedavadan yaşamayı çok seviyor, nefsine yenik düşüyor her seferinde…

Hatta bu sefer alkolü biraz fazla kaçırdı ve havayolu işini araplara satmak üzere. Bu muazzam başarı hikayesi ertesi gün işe geç kalmasına sebep olacak.

Havayolunun satış fiyatı yanında zerre kadar kalacak bu gecikme patronunun kendisiyle heyecan eksikliği temalı bir konuşma yapmasına sebep oluyor. Patron satış fiyatını duysa aklı almayacak, bu adamın aklının almayacağı işler bunlar, bu adam tam bir zaman kaybı! Plazalı reklam filmlerinden kopmuş prezentabl duruşu ile işle ilgili duyduğu heycanda eksilme olmadığını iddia ediyor. Çünkü şu an işten ayrılmak için doğru zaman değil. Masasına geçip hurriyet.com.tr’den dolar kuruna bakıyor. Yine artmış, zincir market işi için ortam şu an gerçekten riskli. O yüzden biraz facebook’ta takılıyor…

Yıl sonuna yaklaşıyoruz. Eğer beklediği zammı alamazsa işten ayrılacak ve uzun süredir planladığı araç kiralama işini kesinlikle kuracak. Aynı filo ile lojistik işi de yapabilecek olması heyecanını arttırmış durumda. Bu arada dolar hala yüksek ama olsun, bu işte yeretince zaman kaybetti. Bu konuda oldukça ciddi. Önündeki küçük not kağına; Hadımköyde depo (sahibinden’de araştırılacak), 2 adet ticari araç, şeklinde 2 not düşüyor. Not kağıdını cebine koyuyor, fizibiliteye evde devam edecek.

İş çıkışında arkadaşlarının midpoint daveti, kurmayı planladığı uluslararası ticaret işiyle ilgili gelişmeleri anlatmak için iyi bir fırsat. Sadece aracılık edecek olması gerçekten akıllıca. Yabancı dil bariyeri ve vizyon eksiklikleri sebebiyle yurtdışına açılamayan anadolulu üreticiler üzerinden gerçekleşecek büyük bir iş bu. Ayrıca Çin’den alıp avrupa’ya satacak. Ama bu kozunu sonraya saklıyor.

Arkadaşları ofis için Maslak taraflarının daha uygun olduğunu düşünse de, O Ataşehir’de ısrarcı. Gece sonunda hesap paylaşılıyor. İş adamlarının böyle yapıp yapmadığı konusunda emin değil. Arkadaşlarından birisi ile inşaat işine girmekten konuşuyorlar. “Topraktan girmek” ve “En kötü kiraya verilir” kelimeleri masanın trend başlıkları arasında. Kaş’ta pansiyon işletmek de konuşuluyor masada ancak bu konunun, masadakilerin geniş vizyonunun yanında sevimli bir espriden ibaret olduğunu herkes biliyor.

Emekli olmaya yakın emekli ikramiyesine uygun bir ev arıyor. Zincir market işi aklına geliyor. Emekli ikramiyesini zincir market işine yatırmak bir aptalın bile yapmayacağı kadar riskli, iş adamları böyle yapmaz diye düşünüyor. Ali Ağaoğlu akıllı adam. Aslında o ev almıyor, gayrimenkul işine giriyor, ve bu işi her zengin, başarılı iş adamının yaptığı gibi ince eleyip sık dokumalı. Herşey küçük adımlarla başlar sonuçta, ev almak oldukça iyi bir yatırım, Eminim Ali de böyle başlamıştı diye düşünüyor…

Kahramanımız oldukça keyifli, o artık bir iş adamı. Dolardan ve Eurodan konuşuyor… Sahibinden’de evinin bulunduğu muhitteki ev fiyatlarını günlük takip ediyor… Çok karlı ve akıllıca bir iş yaptı gerçekten… Uzun süre bekledi ama bu yatırımı ile insanların ağzını açık bırakacak bir işe imza attı…

Eve yaptırdığı mutfak ve banyo ile evin değerinin nasıl arttığını her fırsatta anlatıyor. Ayrıca evin oraya metronun geleceğini öncesinden belediyedeki arkadaşından öğrenmiş olması gerçekten akıllıca bir hareket.

Artık çocuklarına öğüt verme vakti… Ama çocuklarını zincir market işine yönlendirmek gerçekten çok riskli. Önce bir iş bulsunlar, sonra bakarlar.

Beyaz keten ayakkabılarına bakıyor. Aynı Rahmi Koç gibi. Tekneyle seyahate çıkma fikrini hayal ediyor. Ancak üniversiteden yeni mezun olan çocuğu yeni işe başladı. Oğluna aldığı takım elbisenin taksidi bitene kadar ertelemek mantıklı. Eminim Rahmi de böyle yapardı diye düşünüyor.

O sırada zihninin bir köşesinde rahatsız edici ufak bir fikir göz kırpıyor; Sanırım bu işi yapmak herşeyden önce GÖT istiyor…

 

Categories: Genel.

Comment Feed

No Responses (yet)Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.