Skip to content

2013 Alametleri…

2013 zor bir sene olacağa benziyor. Herkes 2013 yılı hakkında bu konuda hemfikir. Ben de böyle düşünüyorum. Ancak öte yandan 2012’ye kıyasla pek de zor geçeceğini düşünmüyorum.

Genel anlamda ekonomide bir resesyon yaşanmazsa 2012’den daha güzel bile geçebilir. 2012’deki saçma rekabet ortamı 2013 yılında bence giderek azalacak.

Bence her işletmenin, her iş modelinin herşeyden önce “sürdürülebilirlik” konusunu dikkatlice ele alması gerekiyor. 2012 yılı sektörün, sürdürülebilirliğin ölçeklenebilirlikten daha önemli olduğunu idrak ettiği sene oldu.

Herkes kendine çeki düzen vermeye başladı. Yıl boyunca da bu çeki düzen verme durumu devam edecektir. Ve tahminimce 2012 yılı gibi bir yılı online dünyada bir daha yaşamayacağız.

2012 nasıl bir yıldı?

Herşeyden önce sektör olarak mantıksız hareket edilen bir yıldı. Böyle bir rekabet, böyle bir reklam/tanıtım bütçesi ne görüldü, ne de bir daha görülecek. Elbette reklam/tanıtım bütçeleri artacaktır, ancak sektörün toplam işlem hacmine olan oranı hiç bir zaman bu seneki kadar yüksek olmayacak. Müthiş paralar harcanıp, kimsenin görünemediği bir yıl oldu 2012. TV/Radyo reklamı çıkmayan e-ticaret sitesi kalmadı sanırım değil mi? Hatta benim takip ettiğim kadarıyla bazı büyükler sırf ana mecralardaki bu kalabalık yüzünden, ana mecralarda yer almamayı tercih etti. Bence bir marka açısından müthiş doğru bir yaklaşımdı. Sektörde büyük bir marka enflasyonu yaşanırken ortalıkta gözükmemek daha mantıklı olabiliyor. Bence de doğrusu buydu.

Bu heycan biraz daha söndüğü sırada ana mecralarda yer almak markayı daha fazla göstereceği gibi, markanın duruşunu da farklı kılacaktır. Dediğim gibi 2012’de online marka enflasyonu yaşandı. Müşteri de şaşırdı bana kalırsa. Müşteriler neyi nereden aldığını karıştırır oldu. Kafalar çok karıştı. O kadar reklam bütçesine karşılık, branding etkisi neredeyse sıfıra yakın oldu. Dolayısı ile tanıtım bütçeleri kalıcı bir işlem hacmi doğurmadı. Özet olarak yazık oldu o kadar paraya 🙂

2013 yılı için tüm şirketlerin karlılığı hedefleyeceği bir sene olacağı söyleniyor. Aslında bence burada konu tam olarak karlılık değil. Bu cümlenin daha doğrusu şu; herkes aklını başına alacak.

Tüm firmalar marka değerinin oluşturduğu hacim üzerinden yıllık bütçelerini hazırlayacak. Yatırımcının durağan konuma geçtiği şu noktada şirketler için başka bir seçenek yok zaten. Herkes nominal hacmini test edecek, reklam bütçesini, operasyonel maliyetini buna göre revize edip şirketin GERÇEK hacmini, potansiyelini görecek. Bunun ardından daha yavaş ancak aklı selim bir büyüme planı yapacak. Bu eylem planını uygulamayan firmalar herkesin tahmin ettiği gibi kapanacak.

Müşteri sektöre sahip çıkacak. Evet, bence 2013 müşterinin bildiği markayı seçeceği bir yıl olacak. Gelin görünki 2012 yılı boyunca çılgınca tanıtım bütçesi harcayan firmalar marka bilinirliği yapamadığından müşterinin aklına gelmeyecek. Bu kadar reklam/tanıtım bence müşteriyi de yordu. Daha önce de söylediğim gibi müşterinin kafası karıştı. Dolayısı ile müşteri 2013’te bildiğini okuyacak. “Dur bi saniye ya… Sakin ol!” diyecek.

Kısacası 2013 yılı tam anlamıyla bir saturasyon senesi olacak… Herkes sakinleşecek, ateş yavaş yavaş soğuyacak… Ve bana kalırsa bu haliyle herkes için en hayırlısı olacak 🙂

Tabi bunların hepsi kişisel öngörülerim. Belki de herşey çok farklı olacak ve ben sessizce gelip bu yazıyı bloğumdan sileceğim 🙂

Yaşayarak göreceğiz… 🙂

2012’nin son bloğunu da bu şekilde yazmış oldum.
Tüm herkese harika, çok mutlu, çok heyecanlı, çok hayırlı bir 2013 diliyorum…

2013’te görüşmek üzere…

Categories: Genel.

Comment Feed

2 Responses

  1. Merhaba, size özelden ulaşabileceğimiz bir mail adresiniz var mı?

  2. mustafa [at] indirdik.com ‘dan ulaşabilirsiniz.

    Mustafa Acet22 Şubat 2013 @ 03:27CevaplaSome HTML is OK

or, reply to this post via trackback.